Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

    Dla Greków elektron, dla Rzymian elektrum. Dla Litwinów gintaras, dla Arabów anwar. Dla Germanów bernstein, czyli palący się kamień. Dla nas to po prostu bursztyn, jantar lub amber. To skamieniała żywica.

    Powstała nagle, w trakcie jakiegoś gwałtownego procesu. Potwierdzają to przede wszystkim zawarte w bursztynie inkluzje. Są to zachowane w nim owady, rośliny oraz ... bąbelki powietrza. Powietrze to okazuje się intrygującym śladem dawnego świata. Według dr Pally ustalono, iż zawierało ono ok. 32 % tlenu. To dopiero historia!

        To o połowę więcej tlenu niż dzisiaj. Więcej tlenu to zarówno większe rozmiary życia i sama jego długość. Nie dziwmy się więc, że w prehistorii, tej sprzed wielkiego kataklizmu, żyły ogromne zwierzęta i rośliny. Prehistoryczne kości, nie tylko dinozaurów, wskazują na ogromne rozmiary fauny i flory. Olbrzymie niedźwiedzie, pingwiny czy ptaszyska to tylko przykłady.

        Wskazuje się nam, iż dinozaury wyginęły nagle. Zapewne na skutek katastrofy, która dotknęła planetę. Domyślamy się, że brały w niej aktywny udział wulkany. Wiemy co to oznacza. Ogromne ilości pyłów w atmosferze, prowadzące do zmniejszenia zawartości tlenu w powietrzu. Stworzenia, które przetrwały jakimś cudem kataklizm, potrzebujące wielkich ilości tlenu i pożywienia mogły się po prostu udusić i/lub paść z głodu. Rozmiary i długość życia, zarówno świata zwierząt i roślin, uległy radykalnemu skróceniu.

    Oficjalna wersja podręczników umieszcza takie wydarzenie w bardzo odległe czasy. W czasy sprzed pojawienia się człowieka. Czy jednak na pewno tak było? Oto w 5 rozdziale Księgi Rodzaju wskazano zdumiewająco długie lata życia pierwszych pokoleń ludzi. Nawet gdy przyjmiemy, że obliczano je według roku księżycowego robią one wrażenie. Jeśli jednak przypomnimy sobie bursztyn z bąbelkami powietrza, w którym odnotowano 32 % tlenu, wówczas tak długie lata życia przestaną być aż tak nieprawdopodobne.     

      Biblia w kolejnych rozdziałach wskazuje na przełom w dziejach. Był nim globalny potop. Po nim wskazuje m.in. na systematyczne obniżanie się długości życia ludzi. Zainteresowani znajdą. Sceptycy zaś powołają się zapewne na przyjętą liniową wersję dziejów, która uniemożliwia życie w jednym czasie ludzi i prehistorycznych potworów. Mnie osobiście przekonuje Księga, której opowieść brzmi logicznie. 

    Ludzie mogą być starsi niż bursztyn. A przy datowaniu jego powstania postawmy skromny znak zapytania. mp3