Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Między nami Lechitami 

EPUB, MOBI ( fragm pdf )

Nazwa "Polska” może wywodzić się od "pola" lub "polus" (północny), albo "na PoLuLen" czy "PoleLnu", zaś Lechistan od Lecha, Lędzian ... lub łachy... Ale czy tylko ?

Dla Litwinów Polska to LENKIJA, a Polak to LENKUS. Przyznajmy, że kojarzy się to nam z lnem. Niemcy i Szwedzi mówią POLEN, jak gdyby przyjeżdżali tu po ... len, albo ... lenno. Dla Wschodu pozostajemy albo "POLJAKI" albo po prostu LACHY, a gdzie LACHY tam i LASZKI. Dla Turków pozostajemy LECHISTANEM, a dla Irańczyków (Persów) LACHISTANEM. Z kolei dla Węgrów Polska to Lengyelország, zaś Polak to Pólus. Nie lekceważmy tej pamięci ukrytej w językach. Być może tylko ona nam pozostaje wobec braku innych źródeł. Jak mawiał Platon, warto zaufać przodkom, tym którzy byli przed nami. Widać, że język zachował wspomnienie o krainie, która nie nazywała się jeszcze POLSKĄ. Także w języku polskim przetrwały nazwy i imiona typu LECH, LESZEK czy LECHIA.                 

                                                                        Spis treści 

1. PraDawniej
2. Bursztynowy szlak skojarzeń
3. Gryfy i Gryfici
4. Venaia, Wendowie, Wenetowie
5. Lakisz. Tell Lachisz
6. Craccoa
7. Lechistan, Lachistan, Lachy i Lechoi
8. Jarlowie u władzy ?
9. Xoszocz
10.Czy Polacy to PoLachy ?
11. Dagome Iudex
12.Mesco dux baptizatur est
13.Denar Chrobrego
14.R1A7A7
15.Vip zone czyli szkodliwa woda sodowa
16.Parter, zerówka i składki zus
17.Mieszko z importu ?
18. Biało-czerwoni z Tlaxcali
978-83-922851-2-0

fragmenty 

  epub    mobi    pdf

Tomasz Schinesghe

Król zginął czy zaginął ? Warneńska Zagadka  e-book EPUB MOBI

 

 ISBN  978-83-922851-1-3

fragmenty:

"Według Karola Olejnika, armia rycerzy z Europy utraciła ok. 5000 ludzi. Łącznie - zabitych, zaginionych i uwięzionych. Było to więc 25 % stanu armii. Nie wygląda więc to na pogrom. Około 75 % wojska uszło z życiem. To ciekawe, bo wskazuje, że jednak także wówczas ludziom bliższe było życie niżśmierć. Nie wiemy, czy nie doszło więc do jakiegoś porozumienia Madziarów i Wołochów ze stroną turecką. Więc albo to, albo faktyczne zabicie króla wywołało odwrót większości wojska. W każdym razie, dziwna to była bitwa. Pełna zamieszania i stosów trupów. Po latach zmieszały się legendy tureckie i miejscowe. W dole na polu miało pozostać ciało bez głowy. Jedni twierdzili, że było to ciało króla, inni zaś, że tureckiego paszy. Ok. 100 lat po bitwie, miejscowi ludzie pokazywali przyjezdnym dół, do którego miał wpaść młody władca" (...)

"Losy żołnierza na wojnie określa się trzema słowami:zginął, ocalał, zaginąłW przypadku Władysława III Jagiellończyka historycy jako pewnik przyjęli jego śmierć pod Warną, zaś hipotezy o jego ocaleniu uznano za legendy. A wystarczy właśnie użyć słowa: zaginął. Tym bardziej, że historia z uciętą głową i brakiem reszty zwłok także bardziej przypomina legendę i marketing polityczny sułtana niż faktyczne wydarzenia. Równie dobrze można było nabić na pikę jakąkolwiek głowę i pokazywać muzułmanom, by podnosić ich morale i dodawać splendoru Osmanom. Przecież wówczas mało kto z poddanych widział na własne oczy swego czy obcego monarchę.

 Co ciekawe, Rafał Jaworski w swym artykule w „Mówią wieki” z października 2014 r. pisze m. in. o tym, iż sam sułtan twierdził, że Jagiellończyk został pochwycony żywy i dopiero po bitwie stracony jako krzywoprzysięzca. Głowę w słoju z miodem pokazywano potem na dworze sułtana jako dowód jego potęgi. Tyle legenda turecka, tym razem jednak w wersji bez pola bitwy. Czy tak właśnie mogło być? Ile hipotez jeszcze usłyszymy? Czy jednak wersja z głową króla, którą wyniósł na karku przynajmniej z pola bitwy, nie prowadzi do jeszcze innych poszlak ?"                    więcej tutaj   1444

 

ć

5000 lat temu i inne pradawne aktualności e- book

EPUB MOBI ( fragm pdf

978-83-922851-4-4

Piri Reis, turecki admirał, już w 1513 r. posiadał atlas map, wśród których była taka z wybrzeżami Ameryki Południowej i... Antarktydy, odkrytej 300 lat później. Z admirałem zetknął się kiedyś także pilot... Kolumba, Juan de la Cosa. Kilka lat później, w 1520 r., Ferdynand Magellan ujawnił, co widział na mapach króla Portugalii, zaś w 1733 r. Philippe Bauche posiadał mapę Antarktydy bez lodu, jako kontynentu na dwóch wyspach. Takie mapy sprzed 500 lat to kopie map sprzed tysięcy lat. Tak właśnie, przed 500 laty, mówili o nich ich ówcześni posiadacze.

Jakie to ma znaczenie? Bardzo duże, gdyż ujawnia inny obraz dawnych czasów, a to wiedzie do jeszcze większych pytań. Na przykład takich: kto sporządził ich oryginały? Odpowiedź jest prosta: ktoś, kto był tam wcześniej. Nie tylko tam był, ale nawet wyrysował mapy wybrzeży. Ktoś, kto dysponował odpowiednią techniką i środkami. Ktoś, dla kogo oczywistym było to, że Ziemia jest okrągła, a podróże po całym globie to standard. Ktoś, czyli ludzie, którzy albo sami, albo poprzez swoich przodków, znali dawny świat, i na mapach opisali jego geografię.

Kim byli starożytni kartografowie, inżynierowie, żeglarze i astronomowie ? Czyż nie są wskazówką do dawnego świata? Świata niezwykle rozwiniętego, a który odszedł w zapomnienie wraz z wielkim wydarzeniem na planetarną skalę...

Spis treści

Spis treści

1. Pamięć

2. Nec plus ultra ?

3. Zagadka danych map

4. Płonący wzrok Henryka Żeglarza

5. Magellan się wygadał

6. 5 tysięcy lat temu

7. Titicaca i Tiahuanaco

8. Czy Ramzes i Tutanchamon palili faje ?

9. Dinozaury czyli straszne jaszczury

10. Celtowie

11. Venaia, Wendowie, Wenetowie

12. Pleio znaczy nawigować

13. Spotkania z drugim dnem

14. Olbrzymie schrony ?

15. Broda Montezumy i żołnierski hełm

16. Cisza na budowie świątyni Salomona

17. Krakowskie kopce

18. Zatopiony „problem”

19. Pedra da Gavea

20. Bursztynowy szlak skojarzeń

21. Bursztyn i tlen

22. Epokowe rozważania, czyli kamienna mowa

23. Czy Noe i Abram mogli się spotkać ?

24. Nowy Świat i stare kości

25. Płynąc za żółwiem caretta

26. Minos, Menes, Minajos, Mene, Min

27. Odyseusz, astro żeglarz

28. Drugie dno wielu legend i mitów

29. Wirakocza znaczy... biali ludzie

30. Czytając 5 rozdział Księgi Rodzaju

31. Jaskiniowcy

32. ATL znaczy WODA

33. Datowanie, czyli co z tym czasem ?

34. Pod grubą warstwą mułu

35. Pradawne Aktualności

36. Opowieść powracająca w każdych czasach

37. Krawędź historii

38. Odciski w Avalon

39. Dynamo Ziemi

40. Cywilizacja znikąd ?

41. Błękitna krew

42. Instytut antropologii ewolucyjnej

43. Och, Karol, widzę to inaczej

44. 6 ton powietrza rocznie

45. Archimedes, tsunami i Zorba

Literatura

Fotografie

Między nami Lechitami  e-book  =12 zł

Król zginął czy zaginął. Warneńska zagadka.  e-book  = 14,44 zł

5000 lat temu i inne pradawne aktualności  e-book = 20 zł

3 e-booki razem = 35 zł

wedle życzenia faktura/paragon

1513FM@gmail.com

po wpłacie otrzymasz link/mail z plikami EPUB/MOBI

Luka Products spółka z o.o. 

PL 44 1870 1045 2083 1055 9739 0001

swift NESBPLPW