Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

Jak to w końcu było ? Bo na pierwszy rzut oka nauka "wie" i jako oczywiste podaje, że ludzie czy raczej pra-ludzie, najpierw byli  chrząkającymi i warczącymi jaskiniowcami, a dopiero potem "się rozwinęli" i stawali coraz "mądrzejsi". 

W filmie "CAST AWAY" widzimy bohatera, który jednak najpierw jest "cywilizowany", a dopiero później "prymitywny". To co go spotkało, nowe warunki życia, uczyniły z niego zarośniętego, "dzikiego" osobnika. 

To tylko film, wiem. Jednak proces pojawienia się tzw. jaskiniowców mógł właśnie tak przebiegać. Potwierdzają to kolejne ustalenia antropologów, którzy jeszcze nie skamienieli niczym troglodyty. Nie dość, że ludzie wcale w jaskiniach nie mieszkali, a wykorzystywali je sporadycznie jako magazyny, a nawet miejsca sztuki, to wiele prastarych kości i czaszek wskazuje na ich wysoki wzrost, krzepkość,, a niekiedy nawet "nowoczesny" ubiór. O niezwykłych artefaktach nie wspomnę.

Zadziwiają umiejętności ludzi w prehistorii, chożby widoczne gołym okiem architektura, techniczne, artefakty czy nawet zdolności lecznicze. Ci ludzie wcale nie byli mniej rozwinięci, a raczej posiadali o wiele wyższą niż my znajomość natury i tej tajemniczej intuicji, którą my nazywamy szóstym zmysłem.

Patrzymy na to samo zjawisko, np. odnalezione w jakiejś jaskini kości ludzkie i zwierzęce, albo  dzidę lub łuk, a jednak widzimy coś innego. 

 

 

Zanim cokolwiek zapisano, najpierw o tym mówiono. Co ciekawe ludzie wiedzieli, że o wiele bardziej w pamięci utrwali się jakaś ceremonia czy uroczystość niż zapis w księdzy czy na tabliczce. Oczywiście do owych przekazów, nazywanych niesłusznie mitami, dostały się niekiedy wątki dość sensacyjne, ale to raczej my, współcześni, uważamy je za takie, bo współczesna nauka zajęła  w naszej wyobraźni miejsce wyroczni. 

Już sama przedziwna zbieżność "mitów" powinna nam dać do myślenia. Jest w nich często geo-kataklizm, wielka woda, uratowanie jednej rodziny, odrodzenie z niej ludzkości oraz zmiana klimatu i warunków życia na planecie.  

I Grecy, i Rzymianie mawiali, że złoty wiek już minął. Tak jakby gdzieś ktoś im opowiadał, że ich cywilizacje poprzedzała poprzednia, wyżej rozwinęta. Ktoś kiedyś wziął swego wnuka na kolana i opowiedział mu, że... "dawno, dawno temu, przed potopem..." było tak czy tak. Język nawet dziś niekiedy używa terminu "przedpotopowy" do określenia czegoś bardzo starego, zamierzchłego. 

Być może to właśnie tego typu wydarzenie zmieniło całe generacje ludzi w kogoś, kogo nazywamy jaskiniowcami.

 

fotos: fb/1.000.000 pics fb/proud to be native /cast away movie

kulturowe echa potopu wśród ludów pdf

jak to z potopem było ? A.Palla pdf