Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

"Zdarzyło się, że jeden z żołnierzy miał hełm lekko złocony choć brudny. Tendile, który był bardziej spostrzegawczy niż jego towarzysze, prosił o o pozwolenie oglądnięcia go, bowiem podobny jest do hełmu pozostawionego przez ich przodków. Zdobi ten hełm obecnie głowę ich boga Uichilobosa i pan jego Montezuma byłby szczęśliwy, gdyby mógł go zobaczyć. Dano mu przeto ten hełm. (...) Po tym wszystkim Tendile pożegnał Korteza i rychło powrócić z odpowiedzią. Kiedy odszedł, dowiedzieliśmy się, że był to najbardziej oddany sługa Montezumy, dotarł do celu i zdał sprawę z wszystkiego swemu panu, pokazał mu rysunki, jakie polecił był zrobić, i doręczył podarunki przysłane przez Korteza. Wielki Montezuma, ujrzawszy to, trwał w podziwie bardzo zadowolony, a skoro ujrzał hełm Uichilobosa, nabrał przekonania, że jak przepowiadali jego przodkowie, byliśmy ludźmi, którzy mieli przyjść zawładnąć tą ziemią. " 

Bernal Diaz del Castillo "Pamiętnik żołnierza Korteza, czyli prawdziwa historia podboju Nowej Hiszpanii"

 strona 61 wydania wyd.MON 1962 r. - przekład: Anna Ludwika Czerny

A na s. 121 czytamy:

"Kortez wypytywał, skąd przybyli ludzie zamieszkujące te krainy, z jakich ziem, że są oni tak różni i tak wrodzy Meksykanom, choć ziemie ich leżą tak blisko siebie. Odpowiedzieli, co im przodkowie opowiadali. Ongi, w odległych czasach, kraj zaludniali mężczyźni i kobiety wielkiego wzrostu, o olbrzymich kościach, a że byli bardzo źli i dzicy, pozabijali się w walce wzajemnie, zaś ci, co przeżyli, wymarli. Abyśmy się przekonali, jak potężni i ogromni oni byli, przynieśli nam piszczel jednego z nich - była bardzo gruba i tak wysoka, jak potężnej postawy człowiek. Kość była od biodra do kolana. Zmierzyłem się z nią, była mojego wzrostu, a ja nie jestem ułomek. Przynieśli też inne kawałki kości, ale zgryzione i zniszczone przez ziemię. Zdumiewaliśmy się widząc je, przekonani, że ową ziemię zamieszkiwali olbrzymi. Wódz nasz Kortez rzekł, że dobrze byłoby posłać ową wielką kość do Kastylii, aby ją oglądał Król Jegomość. Co też uczyniliśmy niebawem przez pierwszych posłańców". 

 

 miejsca występowania mitów o potopie 

mapka z książki "Mówą tysiąclecia" K.Kowalski Z.Krzak

W najwyższych partiach Alp, podobnie jak w Andach i Himalajach znajdują się grube warstwy skał osadowych pochodzenia morskiego.  

S.K.Szymborscy "Wszechocean" 

 Jan Paweł II w 1980 r. o tajemnicy fatimskiej:

... każdemu chrześcijaninowi powinna wystarczyć taka wiedza: jeśli się czyta, że oceany zatopią cale kontynenty, że ludzie nagle zostaną pozbawieni życia, z minuty na minutę, i to milionami…(...) Módlcie się, módlcie i o nic więcej nie pytajcie.

Nie sposób omówić wszystkich mitów i ich wątków. Można tylko powiedzieć, że często "coś" w nich jest. To często zniekształcony, ubarwiony jakiś przekaz kulturowy, jakiś kod, jakaś głęboka myśl. Lekceważyć mitów nie należy, bo niekiedy tylko one - jak echo - mówią o zamierzchłych wydarzeniach. Nie ma też co się silić na pełne ich zrozumienie, zwłaszcza, że nieuchronnie przykładamy do nich dzisiejszą miarę i mentalność. 

    Oczywiście można mnożyć hipotezy, a jednak na tym ulotnym gruncie i one muszą zostać nieprecyzyjne i na poły "mityczne", co naukowcy uwielbiają dyskwalifikować jako właśnie "niemierzalne". Więc albo o nich nic nie powiemy, albo zgodzimy się, że jest to dziedzina jakiegoś pradawnego kodu kulturowego  zapisanego i obecnego w nas, ludziach, w jakimś zbiorowym DNA.

    Skoro żyli nimi nasi przodkowie, a my sami nosimy w sobie, uświadomione bądź nie, owe dziedzictwo, nie dziwmy się, że "mity" wciąż pozostają żywotne i nas poruszają. Wciąż przypominane są w kulturze, choćby w książkach i filmach.

    Czy są pewne zbieżne motywy w owych "legendach" ? Tak, jest grupa opowieści o dość podobnych scenariuszach. Jest nawet kilka powtarzających się motywów:

1. Kataklizm geograficzny, najczęściej wielki potop

2. Przedziwni giganci, olbrzymy czy tytani

3. Wielkie, okropne i dzikie bestie - najczęściej jaszczury

4. Zagłada wielkiej liczby ludzi, zagłada wielkiej wyspy

5. Ocalenie jednej rodziny i odrodzenie z niej ludzkości

6. Nieznane technologie dawnego świata

7. Ceremonie, uroczystości, celebracje, procesje jako sposoby utrwalania pamięci 

8. Przodkowie, założyciele przybyli z innej krainy, często drogą wodną

Niekiedy możemy pozostawić je bez komentarza, tym bardziej, że i tak każdy z nas "usłyszy" w nich coś innego albo nic.

 

 

Kronikarz Bernardino de Sahagun tak opisał jedną z azteckich opowieści:

    "Oto jest opowieść, jaką zwykli powtarzać starcy: "W pewnym czasie, którego nikt już nie potrafi ustalić, którego nikt już teraz nie może sobie przypomnieć... przybyli tu zasiać ziarno ci, którzy byli naszymi przodkami. O nich się mówi, że przybyli, zjawili się, szli obraną drogą i tu ją zakończyli, aby panować na tej ziemi, którą jednym tylko imieniem nazywano, jak gdyby była tylko małym światem. Przybyli tu wodą na swych łodziach, licznymi gromadami i dobili do brzegu wody, do brzegu północnego. A miejsce, gdzie pozostawili swe łodzie nazywa się Panutla, co oznacza, "gdzie przechodzi się wodą". Dziś mówi się Panutla ( Panuco ). I natychmiast ruszyli brzegiem wody, szli, poszukując gór, gór o białych szczytach i gór dymiących. I wędrując tak brzegiem wody dotarli do Quauhtemalla ( Gwatemala ). 

    Ale nie wędrowali według własnego upodobania, prowadzili ich kapłani, a drogę wskazywał własny ich bóg. Potem przybyli, dotarli tam, do miejsca zwanego Tamoanchan, co znaczy "szukamy naszego domu". I w tym to miejscu, o nazwie Tamoanchan, przez długi czas trwało ich panowanie. Następnie przeszła władza do miejsca zwanego Xomiltepec. I tam właśnie, w Xomiltepec zebrali się panowie, starcy, kapłani. Powiedzieli:

    "Pan bliskości i sąsiedztwa wezwał nas, wezwał każdego, kto uznaje go za boga". Powiedzieli: "Dlatego nie będziemy tutaj żyli, nie pozostaniemy tu. Ruszymy w poszukiwaniu (innej) ziemi. Tam poznamy tego, który jest Nocą i Wiatrem, Pana bliskości i sąsiedztwa". 

    "natychmiast ruszyli wszyscy wyruszyli: mali chłopcy i starcy, i dziewczynki, i stare kobiety. Bardzo powoli, bez pośpiechu wędrowali i zgromadzili się w Teotihuacanie. Tam wydane zostały rozkazy, tam ustanowiono władzę.

    Ci, którzy uczynili się panami, to byli mędrcy, znawcy spraw ukrytych, znawcy tradycji. I zaraz tam ustanowiono podział władzy... I cały lud wzniósł tam sanktuaria ( piramidy ) dla Słońca i dla Księżyca, a potem zbudowano wiele pomniejszych sanktuariów. Tam okazywali cześć ( swoim bogom ), tam również ustanowiono najwyższych kapłanów całego ( tego ) ludu. A nazwano to miejsce teotihuacan, gdyż po śmierci panów tam ich chowano. A ponad ich grobami budowali piramidy, które dziś jeszcze tam stoją.  Tam również znajdują się doły, skąd wydobywali kamienie, z których budowali piramidy. I w ten sposób wznieśli ogromne piramidy Słońca i Księżyca. 

    Są ( wielkie ) jak góry. I to co się mówi, że były uczynione rękami ( ludzi ) nie wydaje się nieprawdopodobne, gdyż wówczas jeszcze w wielu miejscach żyli giganci... I nazwali ( to wszystko ) Teotihuacan, gdyż było to miejsce, w którym chowano panów. I mówili tak:

    "Kiedy umieramy, nie umieramy naprawdę, gdyż żyjemy ( dalej ), powracamy do życia, żyjemy, budzimy się. I to nas czyni szczęśliwymi". I tak zwracali się to umierającego, gdy kończył życie. jeśli to był mężczyzna, mówili do niego, zwracali się doń, jak to istoty boskiej, nazywając go bażantem. A gdy to była kobieta, zwali ją sową. I mówili do nich: "Zbudź się, już niebo się czerwieni, i ukazała się jutrzenka. Już śpiewają bażanty płomieniste i jaskółki barwy ognia, już fruwają motyle."

    Dlatego mówili starcy, ten kto umarł przemienił się w boga. A gdy rzekli: "tam powstał bóg", znaczyło to, że ( ktoś ) umarł".

 pic:  fb/proud to be native

Sen o Wirakoczy

Jeden z inkaskich królów miał sen. Zobaczył w tym śnie kogoś ubranego w długie białe szaty, z długą brodą. Nazwał owe "widmo" imieniem Wirakocza. Zbudował nawet świątynię z posągiem owego Wirakoczy. To było dziwne - kult "widma" w kraju kultu słońca. To musiał by naprawdę "mocny" sen. W końcu ten inkaski król nazwany został Inca - Wirakocha. Kiedy wiele lat później do Peru przybyli Hiszpanie mówili, że posąg w tej świątyni przypomina posąg święty Bartłomieja... Tyle było w nim podobnych szczegółów i atrybutów. Niestety, ową świątynię zburzono. Sekret pozostaje więc nadal sekretem.

Na postawie "O Inkach uwagi prawdziwe" - Inca Garcilasso de la Vega

 

Usunięta konstelacja

 

Dawno dawno temu, zapewne gdy jeszcze ludzie mówili wspólnym językiem, istniał już jeden kosmiczny komiks – zodiak – opis tego co się dzieje na niebie, gdy patrzymy na to z Ziemi. Trudno sobie wyobrazić nocne niebo bez rzucających się w oczy kształtów, być może akcentowanych różnym poziomem jasności gwiazd.

W początkach naszej ery, w I lub II wieku pewien uczony z Aleksandrii, Klaudiusz Ptolemeusz, sporządził m.in. mapę nieboskłonu, na którym zaznaczył znane wówczas gwiazdozbiory. Jak sam przyznał dokonał w nich pewnych „modyfikacji” delikatnie mówiąc. Usunął jedną z konstelacji. Zostawił dziurę w miejscu, które opisywały wcześniejsze mapy nieba, choćby ta ze świątyni Hatchor w Egipcie. Owa mapa nieba i zodiaku, podobnie jak inne pradawne mapy jednoznacznie pomiędzy gwiazdozbiorem Virgo i Leo umiejscawiały konstelację Coma. Ptolemeusz zostawił to miejsce puste na ok 1500 lat, a jakieś 500 lat temu Mercator wyrysował w tych okolicach tzw Warkocz Bereniki, i dziś uważamy, że tak było od zawsze. Jednak nie.

Prastare kultury korzystały z jeszcze starszych źródeł i na całym świecie wpatrywały się w niebo. Między innymi z powodu zapowiedzi, którą sobie opowiadano od początku, od genezy rodzaju ludzkiego, od, chcemy czy nie chcemy, tego co mamy zapisane w Księdze Rodzaju. I właśnie konstelacja Coma odgrywała w niej niezwykłą rolę.

W I wieku n.e. wielu widziało w niej prezentację tego, co się wydarzyło wówczas w Izraelu. Oto spełnił się scenariusz, o którym mówili nie tylko prorocy ale i wiele ludów na całej Ziemi, o którym niejako mówiło także samo niebo od zarania dziejów. Dziewica poczęła bez udziału mężczyzny Syna, a ten wyrósł na Lwa, który depcze węża, ten zaś ugodził go w piętę. To widzieli na niebie starożytni, przynajmniej wielu z nich. Podobno w ówczesnym świecie panowała nawet atmosfera oczekiwania, że wkrótce COŚ się wydarzy. I stało się. Ptolemeusz mógł być wśród tych uczonych, którzy nie chcieli tego przyjąć do wiadomości, albo poddał się presji sił przeciwnych Zmartwychwstałemu. To możliwe. Takie życie.

Po 2000 lat gwiazdozbiory nie są już dziś w takim położeniu jak wtedy i nie pokrywają się z owymi znakami zodiaku, które wówczas były ze sobą skorelowane. NASA próbuje nawet dodać nowe, przy okazji przesuwając czas ich trwania, co zapewne wprawi w zakłopotanie wyznawców horoskopów. Kolejny raz okazuje się, że prastare źródła uparcie nie pozwalają się zignorować.

Czy jest możliwe by pradawne opisy gwiazd i gwiazdozbiorów coś nam opowiedziały, dopowiedziały, rozjaśniły ? To już chyba zależy od każdego z nas. Jakże silna jest sugestia i presja tzw świata uczonych. Masz widzieć to, a nie tamto. I tyle. Wiele także zależy od słów, które słyszymy dziś, i którymi posługiwali się ludzie dawno temu. Oto kilka przykładów:

  1. konstelacja Hydry to kiedyś konstelacja Węża, wprost „Wąż Ewy”

  2. konstelacja Wilka to także kiedyś „Owieczka, która zostanie zabita”, albo „Victima”

  3. konstelacja Koziorożca to kiedyś „Złożona ofiara”

  4. konstelacja Byka to „Ten, który nadejdzie aby zbawić”

  5. gwiazda El Nath w konstelacji Barana to „Przebity, zabity”

  6. konstelacja Argo, statku to „Zwycięstwo nad wężem”

  7. gwiazda Michr al Sugia w konstelacji Węża to „Ukarany zdrajca”

  8. konstelacja Panny to dla Rzymian Virgo, dla Hebrajczyków Bethulah, dla Greków Parthenos, a dla Hindusów Kanya – wszystkie oznaczają Dziewicę. Wszystkie też nawiązywały do tego, że pocznie ona bez udziału mężczyzny, a jej Syn (rysowany w konstelacji Coma) podepcze węża.

  9. „Coma” znaczyło także upragniony, oczekiwany

  10. najjaśniejsza gwiazda Panny – Spica – to po hebrajsku Zarah – nasienie

Nie były to żadne religijne określenia ale ustne tradycje sięgające zarania dziejów, czasów tzw. złotej ery, o której także wspominają wszystkie kultury na Ziemi. Tak jakby ludzie od zawsze wiedzieli, że potrzebują ratunku, Kogoś kto ich wybawi, czyli zbawi. Od kogo, od czego ?

Nie chcesz wiedzieć.